Baśniowy świat !

Na naszej stronie internetowej prezentujemy Państwu działania jakie wykonujemy w naszym przedszkolu. W ciągu dnia bardzo dużo się dzieje – od zaplanowanych tematycznych zajęć, które pomagają rozwijać się dziecku w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej i emocjonalnej, jak i mają na celu przygotowanie dziecka do nauki w szkole. Wiemy również jak ważna w tym wieku jest swobodna zabawa, próbowanie nowych rzeczy, rozwijanie pierwszych zainteresowań, odgrywanie ról społecznych oraz przeżywanie różnych wydarzeń.
Specjalne miejsce w naszym przedszkolu zajmują baśnie /czytanie baśni, działania
artystyczne oparte na baśniach, w tym tworzenie własnych baśni przez dzieci.
Czytanie baśni przy świecy jest formą odpoczynku, relaksu, wyciszenia się. Dzieci rysują ilustrację do wysłuchanej baśni, co pozwala nam dorosłym po części zobaczyć odbiór przeczytanej historii.
Kiedy tworzymy kukiełki do teatrzyku dziecko wybiera często postać, z którą chciało by się utożsamiać.
Wszystkie wyżej wymienione czynności są proponowane przez nas.
Dzieci wchodzą w te aktywności z radością i chęcią.
Jednak cieszy nas kiedy przedszkolaki sami wymyślają zabawy związane z teatrzykiem – tworzą własne kukiełki, odgrywają historię wymyśloną przez siebie. Są to nie tylko kukiełki z drewnianych łyżek ale również wytwory ulepione z plasteliny.
Jakiś czas temu goszcząc nasze absolwentki dziewczynki otworzyły salon kosmetyczny, w którym robiły paznokcie. Innym razem, starszaki otworzyły zoo, w którym wykorzystali pluszaki a dzieci były opiekunami zwierząt.
Tworzymy również wiele prac plastycznych, które powstają w sposób nieoczywisty. Tak jak powstała np. mapa baśniowych smoków z wykorzystaniem herbaty i czarnych cienkopisów.